יום שלישי, 27 באוקטובר 2015

פולין נשארה בלי מפלגות שמאל

התזוזה ימינה של אירופה הינה תהליך ארוך עליו כבר כתבתי מספר פעמים. אבל בזמן שאנגלה מרקל מחזקת את שליטתה בגרמניה,  דיוויד קמרון מביס את מתחריו בבריטניה, פרנסואה הולנד הצרפתי נחלש לרמה חד ספרתית בסקרים ובספרד מריאנו רחוי עשוי לזכות בסוף השנה בכהונה נוספת, פולין הציגה השבוע תסריט מוקצן מוכלן. בפולין, בבחירות שהתקיימו במדינה לא נבחרה אף מפגלת שמאל לפרלמנט.

מפלגת חוק וצדק השמרנית (PiS), המגיעה מהימין העמוק ניצחה בבחירות ותחליף את מפלגת הימין-מרכז השולטת במדינה, הפלטפורמה האזרחית (PO). בגלל שיטת הבחירות בפולין, המערבת שיטה אזורית-רובנית עם שיטה יחסית למפלגה המנצחת גם יהיה רוב מוחלט בפרלמנט הפולני עם 235 מושבים מתוך 460, וזאת למרות שהיא קיבלה רק  37.58% מקולות המצביעים. בכך, חוק וצדק גם תהפוך למפלגה הראשונה בהיסטוריה של פולין מאז המעבר לדמוקרטיה בתחילת שנות ה-90 שמצליחה לזכות ברוב כזה. ראיינו את זה בהונגירה של ויקטור אורבן, בשנת 2010 ועכשיו אנחנו רואים את זה גם בוורשה.

אבל לא הניצחון המשמעותי של חוק וצדק הוא מהות הפוסט הקצר הזה, ניצחון עליו בטח אכתוב גם בהמשך. אלא מה שקרה בצד השני של המפה הפוליטית התבוסה של מפלגות השמאל. למרות שרק לפני מספר שנים, עשר לייתר דיוק, עוד שלט השמאל במדינה והיה למפלגה הגדולה ביותר, מאז הוא בצניחה חופשית. בבחירות שהתקיימו השבוע התאחדו להן כל המפלגות מהגוש לרשימה משותפת אחת בשם "ברית השמאל הדמוקרטי". רשימת על של כל מפלגות הגוש שמטרתה הייתה לאחד כוחות במטרה להגדיל את סיכויי הבחירה. אבל גם זה לא עבד ואפילו הרשימה המשותפת לא עברה את אחוז החסימה ולא תיכנס לפרלמנט. בכך הופכת פולין לניסיון מעניין בדמוקרטיה פרלמנטרית במדינות האיחוד האירופי. מדינה, שבפרלמנט שלה, גם לא תהייה אף מפלגת שמאל וגם לא תהייה אופוזיציה אפקטיבית בגלל הרוב המוחלט לו זכתה מפלגה אחת. איך זה יעבוד? נגלה בשנים הקרובות.